Dagretreat för diakoner och diakonimedarbetare
tis 14 apr.
|Åh Stiftsgård


Tid och plats
14 apr. 2026 09:00 – 17:00
Åh Stiftsgård, Å 252, 459 94 Ljungskile, Sweden
Om evenemanget
En dag där du får dela tystnad med kollegor och ge utrymme för bön, meditation och eftertanke omkring liv och uppdrag.
På Åh stiftsgård är kyrkan öppen och tillgänglig för gemensam och enskild meditation och bön. Vi disponerar Göteborgsstugan med möjlighet till avskildhet och tystnad. För dig som vill dra dig undan, finns möjlighet att där disponera eget rum under del av dagen. Alla deltagare har möjlighet att boka ett enskilt samtal med diakon eller präst. Måltider serveras i stiftsgårdens matsal.
Dagen leds av Helena Jonsson, stiftsdiakon Göteborgs stift och Erik Stenberg-Roos, stiftsgårdspräst Åh stiftsgård. Medverkar gör även diakonerna Maria Olander och Elisabeth Svenning-Johnsson samt musiker Daniel Petrén.
Om du önskar är du välkommen att förlänga din vistelse med övernattning innan eller efter retreatdagen. Vänd dig till stiftsgårdens reception på telefon 0522-250 56 eller e-post info@ahstiftsgard.se
Program
09.00 Samling och introduktion i kyrkan. Vi går in i tystnaden. Bibelmeditation.




