top of page

Adventsmusik med Generationskören + mottagning av Regnbågsnyckeln

sön 29 nov.

|

Åh Stiftsgård

Fira första advent med Generationskören, blandad kör i alla åldrar. Erik Stenberg Roos, präst. Daniel Petrén, musiker. I gudstjänsten mottar Åh märkningen Regnbågsnyckeln.

Adventsmusik med Generationskören + mottagning av Regnbågsnyckeln
Adventsmusik med Generationskören + mottagning av Regnbågsnyckeln

Tid och plats

29 nov. 2026 11:00 – 12:15

Åh Stiftsgård, Å 252, 459 94 Ljungskile, Sweden

Om evenemanget

Den här söndagen är avslutningen på höstens projekt med Generationskören. Välkommen till en musikgudstjänst med mycket musik och glädje!


I gudstjänsten mottar Åh märkningen Regnbågsnyckeln, en hbtqia+ märkning som visar att förtroendevalda och medarbetare genomgått Regnbågsnyckeln för en mer inkluderande kyrka med en vilja att arbeta aktivt för mångfald och öppenhet. Processen har bestått av utbildning, studiecirklar, visionsarbete och reflektion vilket bla resulterat i en Mångfaldsvision för gården. Läs Åhs mångfaldsvision här.


Medverkande:

Generationskören

solister ur kören

Jakob Lindkvist, bas


Google Maps blockerades på grund av dina inställningar för Analytics och funktionella cookies.

Dela detta evenemang

bottom of page